Articole

Scurt istoric

15 OCTOMBRIE 1985 – dată de referință în istoricul ȘCOLII GIMNAZIALE NR.280, dată care marchează apariția unei noi unități de învățământ în peisajul școlar al sectorului 5 din București.

Cu o echipă de cadre didactice performante și dornice de afirmare, cu o conducere de excepție, școala a devenit un element de reper în ceea ce înseamnă calitate, profesionalism, asumare de răspunderi, evidențiindu-se prin rezultate deosebite înregistrate de elevi în activitatea la clasă, la concursurile și olimpiadele școlare, la examenele, testarile de la finalul clasei a VIII-a, la concursurile de admitere în clasa IX-a.

Din dorința de a însemna mai mult decât un numar oarecare de școală, conducerea școlii și colectivul de cadre didactice au optat, în anul școlar 2000-2001 pentru personalizarea școlii, prin atribuirea numelui scriitorului MIHAIL SEBASTIAN, ca simbol al lucidității, originalității, curajului și aspirațiilor spre tolerantă și acceptare, într-o lume în care ne dorim și noi ca aceste calități să ne anime pe toți, cadre didactice, elevi și părinți, deopotrivă.

În pragul aniversării unui sfert de secol de activitate, cuvintele cheie care orientează și caracterizează activitatea din aceasta școală au fost, sunt și vor rămâne: CALITATE, CORECTITUDINE, RESPONSABILITATE, PERFORMANȚA.

Leave a comment